Mrs Aimee Gale BFA; GradDipTchg
Mr Alan Kerr BEd; CertTchg
Mr Alastair Fear BSc (Hons) SpSci; PGCESecPE
Mr Alex Birchall BA (Hons); GradDipTchg
Mr Alex (Han Kwang) Park BMus
Mrs Alexandra Goldfinch BMus (Hons); MMus; GDTSE
Miss Alexis Townshend BSc; MTchgLn
Mr Allen O’Regan BSc; GradDipTchg
Mrs Alicia Jooste
Ms Alisha Tilbury MA; BA; GradDipTchg; GradDipArts; DipTravelTourism
Miss Alysha Dennison BA; GradDipTchg
Miss Amelia McCallum BSc; GradDipTchg
Ms Amy Berends BA
Mrs Amy Reddy BA; GradDip (Secondary)
Miss Amy Tran GradDipTchg (Secondary)
Mrs Amy (Wai Man) Udy BCouns; BCom
Mrs Ana Perez LicentiatePhys; MScPhys; PhD DevSci; GradDipTchg (Secondary)
Mr Andy Ballard BSc (Hons); GradDipTchg (Secondary)
Mrs Andrea Marshall BSc; HDE
Mrs Andrea Smith BA; BMus; DipTchg; GradDipTchg
Ms Angela Derbyshire-Smith BSocSc; GradDipTchg (Literacy Educ)
Ms Anna Taylor MProStuds; BA; DipTchg
Ms Annabel Finnie GradDipTchg (Secondary)
Ms Aoife Storan
Miss Aria Brighton-Mills MTchgLn (Secondary); BA
Miss Bella (Isabella) Field
Mr Ben Pollard BEngTech; GradDipTchg(Sec)
Mr Ben Smith Bachelor of Sport Science; BBus; DipTchg (Sec)
Miss Bronwyn McKeage BA; BComm
Mr Byron Smith
Miss Caitlin Windress BAppSc; MTchgL (Dist)
Miss Carmelita Maletino BA; PGDipTchg
Mrs Carmen Stoddard BPEd
Ms Carolyn Higham BSD; GradDipTchg (Secondary)
Mrs Catherine Brandt MEd; Bphed; DipTchg
Mrs Catherine Udy-Bothwell BA
Mr Chaim Reyno GradDipTchg (Sec)
Ms Charmeyne McCollin BA (Hons)
Miss Chelsea Collard BA; GradDipTchg
Mrs Cheryl Hanley ACTD; DipSpecialist Subjects
Ms Christine Parkinson BJournalism; Bed; BA(Hons); Med; GradDipTchg (Secondary)
Mr Christopher Barton
Ms Claire McKay BA; GradDipTchg (Secondary)
Mr Clinton Buckley BBS
Mr Connor Green BE (hons); PGDipEduc
Miss Corrie Morrissey BSc; GradDipTchg
Mrs Courtney Whiting BA; GradDipTchg (Secondary)
Mr Dali (Dalisizwe) Ndebele
Mr David Edmonds NZADV TC; TC
Mr Di Xiao BSc; GradDipTchg
Miss Diana Tuisalega BVA; GradDipTchg
Dr Dilek Celik PhD; Msc; GradDipTchg
Mr Don Hastie BSc; DipTchg
Mr Doug Udy-Bothwell BSc; DipTech; DipTchg
Mrs Dunja Gordon BA; GradDipSecTchg
Miss Ellen O’Brien BA (English); MTchg (Secondary)
Miss Ellie Yamaguchi GradDip (Primary Ed)
Miss Emelia Todd-Lister Bsc; PGDipTchgLn
Miss Emily Kennedy BSc (Hon); GradDipTchg
Mrs Emma McDonald BInfSc; PostGradDip
Ms Emma Poyner GradDipTchg (Secondary)
Mrs Erica Hugo BA; PGCertEd
Mrs Fay Meiklejohn MEdL (Dist); BPhEd(Dist); DipTchg
Miss Felicity Rattray
Mrs Francesca Chen BA; BSc
Mr Geoffrey Moorhead BSc; BA
Mr George Lewis BVA; GradDipTchg (Secondary)
Mr George May BPhEd
Mrs Georgia Van de Water BA; GradDip (Secondary)
Mrs Gillian Crowe BSc UoA
Mr Glenn Murphy BA; CertTESOL; GradDipTchg (Secondary); GradDipTESSOL
Ms Grace Love DipBuss; BA; Bcom; PGDipTchg
Mr Graeme MacDonald BCom
Mr Graham Lowe BEd; DipTchg
Mr Grahame Cope BSc; DipTchg (Secondary); PGDipEL Dst
Miss Harriet Tidman
Miss Heather Warne BPSA; GradDipTchg
Miss Helen McCann MA (Educ)
Ms Hong Zhang BA; MEdu; GradDip (Secondary); CELTA
Miss Huia King
Mr Hugo (Cheuk Sze) Lam BEcon; MA (Humanities, Philosophy)
Mr Hyung Won Lee BPhEd; GradDipTchg (Secondary); GradCertMathsSci
Mr Ishan Sarmah BA; GradDipTchg (Secondary)
Mrs Jackie Honiball
Mrs Jacqueline Allen BEd (Hons)
Mrs Jade Cattanach BSc; GradDipTchg (Secondary)
Miss Jamie Sowter BPE
Mr James Hayes DipTchg; DipSpecialistSubjects, AdvTrade
Mr James Robertson Bsc; Msc
Mr James Searle BA; DipTchg (Secondary)
Mrs Janette Wilson BEd; DipTchg, Advanced Dip Dance/Drama; PGDipCoun
Mr Jay Smith BSc; MEd Couns (Hons); PGCE (Sec Maths)
Ms Jennifer Matthews BA (Hons); MA; MTchg
Miss Jennifer Potaka BPArts; GradDipTchg
Mrs Jenny McLean BSc; PostGradDip; GradDipTchg (Secondary)
Miss Jessica Langley BVA; GradDipTchg
Miss Jessica Whitfield PGDipTchg; BBM
Miss Jessie Meng BA
Mrs Jessy Lee BSc; PGDipForensic; MQS; GradDipTchg
Mrs Jing Wu
Ms Joanne Yates BSc, DipTchg (Secondary)
Mr John Meeske MSc
Mr Josh Bullen BSR
Mrs Julie Strang Bcom; DipTchg
Mrs Karen Neale BSc; DipTchg
Mrs Karla Holding BA
Mrs Kataraina Simpkins BEd
Mrs Kate Albert BTchg; BSSci
Miss Kate (Katherine) Bedford
Mrs Kate Gale BSc; PGCE
Miss Katie Poynter BDes; GradDipTchg
Ms Katy O’Grady BA (Hons); GradDipTchg
Mrs Kavitha Ragu PGDipTchg; PGDipCom (Finance & Economics); BA (Psychology)
Mrs Kay Robinson BMus; GradDipTchg (Secondary)
Miss Kayla Polley BSc
Mr Kearn Peters
Mr Keith (Yuyan) Zhang
Mr Kim Ciennis Houang BBiomedSc (Hons)
Ms Kirsty McCrory BA; GradCertTESOL; GradDipTchg (Secondary)
Mr Kirun Trippe GradDipTchg (Secondary)
Mr Kranish Singh BSc; GradDipTchg (Secondary)
Mr Kun-Yeop Lee BSc; MTchgLn (Secondary)
Mr Kurt Anderson BA; PGDipTchg (Secondary)
Miss Laura Fereday BDes
Miss Lauren Rabak
Miss Lauren Simon
Ms Lauren Walles BA; DipIntDes; GradDipTchg (Secondary)
Mrs Leana Strydom BEd; Sports Management and Human Movement Studies
Miss Leigh Meggison BA; MA (Hons); MLitt (Hons); DipTchg
Mrs Lexi (Alexis) Gallagher-Parkinson BA; PGDipCounTh
Mr Lewis Bourne
Mrs Lilly (Yi) Li GradDipTchg (Secondary)
Mrs Lisa Packer MEd Practitioner Enquiry; PGCE Secondary Art & Design
Miss Lizzy (Elizabeth) Mudford BSc
Mr Logan Milicich
Miss Lucy Irwin BA; BA (Hons, History); MTchg
Ms Lu Sun MProfStuds
Miss Lydia Grasberger
Ms Lynn (Nurfazlina) Basri GradDipTchg (Secondary)
Miss Madelaine Barrett BA; GradDipTchg
Miss Mallory OBrien BA; GradDipTchg
Ms Maria Carrasco GradDipTchg (Secondary)
Mr Mark Freeman BSc (Hons); PGCE SecSci
Mr Mark Lambert BA; MA; PGCE
Mr Mark Terei BSD; ANCTED
Mr Mark Wilson BPE; DipTchg
Mr Markus Fritsch MA; DipTchg
Mr Matthew Reid BSc (Hons); PGDE (Secondary)
Mr Max Bongartz BSc
Mrs Melody Harries BA
Mr Michael Randal BA; GradDipArts (Lit); GradDipTchg (Secondary)
Mr Michael Stead BSc Med (Hons); MSc Med; PGCE
Ms Michelle (Soi Hong) Loh MA (Education Management)
Mrs Michelle Parkinson BA; DipTchg
Mrs Mila Pasfield BA; GradDipTchg
Mr Munesh Govender BA; PGDipTchg
Miss Mun Yee Chong BSc (Hons Business Information Technology)
Miss Nada Al-Safi PGDipTchg
Miss Nancy (Hsiao Wei) Wong BE; GradDipTchg; GradDipArts
Mrs Natalie Barrow BA; PGCertEduc
Miss Natalie Senior BA (Hons); GradDipTchg (Secondary)
Mr Nathan Hanna
Miss Nevada Field BPhyEd
Mrs Ngaire Mackle
Mrs Nicky Simms BEd; PGDip Guidance & Coun
Mrs Nicola Ov DipSeconEduc; BFA
Ms Niki Tyson BA (Hons); PGCE; MA; PostGradDip
Miss Nimisha Mohandas PhD (Biophysics); GradDipTchg (Secondary)
Mrs Nina van Bosch
Miss Olga Sanchez
Mr Oliver Gourlay BA; GradDipTchg (Secondary)
Ms Olivia Newman BA; LLB; GradDipTchg (Secondary)
Mrs Olivia Smith BSc; BA; GradDipTchg (Secondary)
Mr Patrick Gale BA(Hons); MEdL; PGCE
Mr Patrick Yam BA (English & History); BA (Hons English)
Mr Paul Stevens BDVA; GradDipArts; GradDipTchg (Secondary)
Mr Pete Duthie BSc; GradDipTchg(Sec)
Mr Peter Harwood MA (Hons); GradDipTchg (Secondary)
Mr Peter Morton BPhED
Mr Peter Stewart BSc; Dc; DipTchg
Ms Phoenix Bright-Young BA (1st Class Hons); GradDipTchg (Secondary)
Ms Rachel Candy BA; ATCL (piano); DipSecTchg
Miss Rachel Roberts BA
Mrs Rachael Stephens MSc; GradDipTchg
Mrs Raewyn Nutsford GradDipTchLn(Secondary)
Mrs Rebecca Place BA; GradDipTchg (Secondary)
Miss Regina Noh Bsc; PGDipTchg
Miss Renee Richards BDanceSt (Hons); GradDipTchg
Mr Reymont Chao BSc; GradDipTchg (Secondary)
Robyn MacDonald BSc (Hons)
Ms Robyn Rusden BA; Bcom; GradDipTchg
Ms Robyn Wood MEduc (STEM Leadership)
Mr Ruben Jooste
Miss Ruth Chong BSc; PGDipPH; MHSc (Hons)
Mr Ryan Borthwick BPhEd
Mrs Sabrina Luck BEduc (Hon); PGCE; BCom
Mrs Sally Stockton BA; GrdDipTchg (Secondary)
Mrs Samantha Farmiloe BSc; DipTchg
Mr Sam Griffith BCom
Ms Sara Hunt BA; GradDip;TchngDip
Ms Sarah Galbraith MA (1st class hons); GradDipTchg; DipEnvSus
Mrs Seeger McLeay BInfoSc; GradDipTchg
Mr Sergey Strokov MSc; GradDipTchg (Secondary)
Mr Seth Davies BA (Hons); MA (Hons); CertLang
Miss Sienna Davis B Broadcasting Comms
Mr Simon Gabion-Sheehan BA; GradDipTchg (Secondary)
Miss Siwan Gwynne BA (Hons); MTchgLn
Mrs Shannon Freestone BA; PGDipTchg
Mrs Sharon Redpath BSE; DipTchg (PhysEd)
Mrs Sherilee Penty ACTD; DipSpecSubjects
Ms Shining Hao MEd; GradDipTchg
Ms Shona McRae BA/BSc; PGDIpTchg (Secondary)
Miss Stacey Hughes BIntHospMgt
Mrs Stephanie (Ji Hyun) Kim BSc; PGDipChem; GDipTchg (Secondary)
Mr Stephen Gardiner BSc (Hons); GradDipTchg (Secondary)
Mr Stephen Roe BSocSci; DipTchg
Mr Steven Morgan Bed (Hons)
Mr Stuart Graham BCom
Ms Su Cheng Yeo BE (Chem); GradDipTchg (Secondary)
Miss Tahlia Armstrong BA
Mrs Tanya-ann Swindells
Miss Tessa Garton-Voice BA; GradDipTchg
Mr Thomas (Sung Jun) Cho BMus (Hon)
Mr Thomas Hanover BDes; GradDipDes; CELTA; GradDipTchg (Secondary)
Mr Tom Vlaardingerbroek BA; GradDipTchg
Miss Tracy Grover BPhEd, DipTeach
Mr Tyler Vinton BA
Mrs Vanessa Rossiter BSocSc; GradCertGiftedEd
Miss Vicky (Fen) Zeng
Mr Victor (Can) Dai MEng
Mrs (Leidy) Viviana Perez
Mrs Yasmine Chai BA; GradDipTchg; CertTeReo
Miss Yaqi Wang BSc; GradDipTchg
Miss Ye Sul Kim GradDipTchg
Miss Yuka Watanabe BA; DipTchg
- Our School
- Academic
- Parents & Students
- Enrolments
- Starting at Rangitoto College
- Our Community
- International Studies
- Service Opportunities
- See All
- Adopt a Park
- Annual Blood Drive
- Candy Waves
- Chip Packet Project NZ
- East Coast Bays Rotary Club Service Projects
- Environmental Club
- Garden Society
- Helping Hands
- Hospice at Rangitoto Club
- IT Assist Club
- Kickstart Breakfast
- KidsCan
- Liberty in North Korea
- parkrun
- Peer Support Leader
- Pick Up and Play
- RangiSPCA
- Red Cross Group
- Relay for Life
- Special Olympics
- State of Mind
- Student Librarians
- Student Helper – Open Days/Parent Teacher Interviews
- Student Science Technician
- Sustainable Coastlines Club
- Tech Crew
- UNICEF
- World Vision — 40 Hour Famine
- Year 13 Tutor for Junior Students
- Clubs & Activities
- See All
- Amnesty International
- Ancient Greek Club
- Anime Club
- Art Club
- Asian Calligraphy Club
- Biology and Beyond Club
- Book Club
- Bouldering and Rock Climbing Club
- Calligraphy Club
- Chess Club
- Chinese Arts and Crafts
- Chinese Night
- Chinese Traditional Dance Club
- Creative Writing Club
- Crochet Club
- Cultural Networking Club
- Debating
- Diabolo
- Digital Art Club
- Diplomacy Club
- Duke of Edinburgh and Pike Ake (Rise Up)
- Dungeons and Dragons Club
- Ecorigami Club
- EPro8
- Esports
- EVolocity
- Hado Club
- Hermes Express
- Ignite Christian Group
- Informatics Club
- Innovation Club
- Japan Day
- Jazz School
- Junior Shakespeare
- KiwiKaners – The South African Club
- Korean Culture Club
- Korean Fan Dance Club
- Korean Language Club
- Korean Night
- Letters to Strangers (L2S)
- Lion Dance
- Mathematical Olympiad Club
- Maths Competition Club
- M2W
- Needlework Club
- Novel Writing Club
- Philosophy Club
- Photography Club
- Platform for the Needy (PLANE) Club
- Rainbow Rangitoto
- Rangi Riders Club
- Rangitoto Islamic Association
- Rangitoto Reporter AKA Journalism Club
- Readers’ Cup Competition
- Robotics Club
- Rubik’s Cube Club
- Scale Model Club
- Science and Engineering Student Association (SESA)
- Showquest TOI
- Spanish Debating Club
- Spirit of Adventure
- Students Against Dangerous Driving
- Textiles Club
- Trading Card Games Club
- University of Auckland Stock Pitch Competition
- UN Youth
- Wire Crafts Club
- Performing Arts
- Sport
- See All
- Athletics/Cross Country
- Badminton
- Basketball
- Beach Volleyball
- Cheerleading
- Cricket
- Equestrian
- Fencing
- Football
- Golf
- Hockey
- Mountain Biking & Road Cycling
- Netball
- Orienteering
- Rugby
- Sailing
- Snow Sports
- Softball
- Squash
- Swimming
- Weightlifting
- Table Tennis
- Tennis
- Touch & Tag
- Volleyball
- Waka Ama
- Water Polo
- Calendar
- Employment
- Contact Us